Faq

Jak długo trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Czynniki, które warunkują czas wykonania to: wielkość instalacji, rodzaj poszycia oraz kąt nachylenia dachu. W zależności od tych czynników montaż trwa od 1 do 3 dni.

Jaki jest czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej?

Przy obecnym postępie technologicznym związanym z rozwojem fotowoltaiki, średni czas zwrotu wynosi około 7-8 lat. Dzięki temu przez kolejne 20 lat możemy cieszyć się z oszczędności, jakie daje instalacja fotowoltaiczna.

Jak jest czas oczekiwania na podłączenie licznika dwukierunkowego?

Podłączenie licznika dwukierunkowego należy do obowiązków zakładu energetycznego i jest wykonywane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Jaka wielkość instalacji będzie odpowiednia dla mnie?

Polecamy skorzystać z naszego kalkulatora fotowoltaicznego, który znajdą Państwo na naszej stronie. Na podstawie swojego miesięcznego rachunku za prąd będziecie Państwo w stanie sprawdzić szacunkową wielkość instalacji oraz pozostałe parametry. Dla przykładu, jeśli Państwa roczne zużycie energii wynosi 3300 kWh, to instalacja będzie miała wielkość 3,5 kWp.

Kto ponosi koszty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej?

Całkowity koszt przyłączenia instalacji jest po stronie zakładu energetycznego. Należy złożyć odpowiednie dokumenty wraz ze specyfikacją techniczną, ale proszę się nie martwić - od tego macie Państwo nas.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić/serwisować?

Jedną z wielu zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej praktycznie bezobsługowa konstrukcja. Co za tym idzie, nie ma szczególnej potrzeby serwisowania. W szczególnych przypadkach, gdy instalacja znajduję się w miejscu, gdzie może wystąpić duże zapylenie lub panele mogą zostać pokryte nalotem, który spowoduje zmniejszenie produkcji energii, zalecane jest mycie paneli.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi?

Instalacja działa całkowicie bezobsługowo. Dobrze jest kontrolować, czy przypadkiem nie pojawia się jakiś „nowy cień”, który może spowodować spadek produkcji. Mamy tutaj na myśli np. rosnące drzewa.